30th Annual NHSCA National High School Wrestling Championships, MS Division-Last Modified 03/27/19 07:31:24 pm



# Ms 75 Last First City State Seed Info
1   ALBO XAVIER Lexington Park MD
2   AMBROSE KALEB Phillipsburg NJ 2X USA Wrestling NJ State Place Winner
3   BAGLIO CHARLESTON Midland NC 5x NC state champ, 2x AAU National winner
4   BAKHSH CLIF Middletown DE 2nd DE States 2018, 3rd DE States 2019
5   BAUTISTA MIKEY Montvale NJ
6   BERNARD KELBY YOUNGSVILLE LA 7X LOUISIANA STATE CHAMP 2X LOUISIANA STATE RUNNER UP
7   BOND JACOB Lyerly GA 3 time state champ 3rd at Tulsa Nationals
8   BOTELLO MATTHEW Hingham MA 8-1 2019 VAC Duals
9   CHRISTMAS BRODIE Gardendale AL 4th at preseason USA nationals . 67lbs
10   CONLAN RYAN Coventry RI Multiple time state champion in state and in middle school. Did not give up a point during middle
11   DEGENNARO SEBASTIAN Port Saint Lucie FL 3x USAW Folkstyle Nationals All-American, 6x FAWA State Champion, 3x Dixie Nationals All-American, 2
12   ELLERT JEFFREY New Hampton NY Ny State Champion, multi state place finisher, national champion
13   ELLIS PEYTON COVENTRY RI 3X New England Champion 7X state champion 2X Middle school state champion 2nd place at Nationals
14   FARRELL DASH topsham ME
15   FOSTER BRETT Advance NC 2X NC AAU State Champion 2X NC USA State Champion Placed 2nd NCWAY States 7-3 Record VAC Duals 2
16   GLASCOCK JAKE Hoover AL
17   GRACE TRAVIS Gilroy CA Reno Worlds Champ, Ca state champ, 2x Freak Show Champ
18   HOULE COLBY Collinsville CT 2X CT State Champion
19   JOHANNES LUKE Moore SC
20   KASPEROWSKI KEVIN Portland CT 2018 CT State Champ 4x State Placer 2019 Wildwood Duals All American
21   KOLB SETH Benton PA 2019 PJW State Qualifier
22   KOTSUBKA ZACHARY Barton NY Ranked 4th in New York State in 81 lb weight class
23   LOPEZ IVAN Grand Prairie TX
24   MARLOW MATTHEW East Northport NY 2018 NY-USA States 1st Free, 2018 NYS Schoolboy National Team
25   MARTIN COLIN Appomattox VA
26   MCCOMAS BEN Charleston WV 8th @ 2018 TOCs, 2018 WV State Champ, 2017 state finalist, 7X state place winner
27   MENDOZA AEDAN GAFFNEY SC STATE QUALIFIER
28   MITCHELL BRAYDON Covington GA GA State Place Finisher
29   MOORE ZENO Denver NC
30   MURRAY LUKE Hampton VA 2yr NYS place finisher, VA place finisher, National placer
31   ORTIZ ADAIAS Kissimmee FL 5x State Champion
32   ORTIZ ADAIAS Kissimmee FL 5x State Champion
33   PHOUTASEN MICHAEL Virginia beach VA
34   ROOKER COLE Benton PA
35   SMITH CADEN Virginia Beach VA
36   TUCKER CALE Pelham AL
37   VAN HOVEN CHASE Fredericksburg VA Tulsa National Champion, VA State Champ, FS/GR National Finalist, Super 32 Placewinner
38   YARBROUGH JAVAAN Copley OH 2018 OYWA GS States - 1st 2018 OH-WAY GS States - 3rd 2018 OAC GS States - 1st 2018 Nuway Nationa

# Ms 80 Last First City State Seed Info
1   ASKEW NATHANIEL Lawrenceville GA 6 time Georgia State Champ
2   BALLINGER KAIDEN North port FL
3   BALLON CHRISTIAN Virginia Beach VA 2x middle school champ, 5x Virginia AAU champ, Vawa state placer,
4   BARZANTI JEREMIAH Elgin SC
5   BROWN JOB Fairview NC
6   CHROSTOWSKI JASON Butler NJ
7   DARLING MILES Boxford MA
8   DAVIS LOGAN North Bennington VT
9   FENN IVAN Phoenix AZ 3rd in state 3rd at Terminator
10   FORREST JAX Chapel Hill NC 2018 3rd at Super 32, 2018 VAC All American, multi time State Champion
11   GIBSON JAKOB Lancaster OH
12   HEAP ANDERSON Kissimmee FL
13   HENSON ERIC Doerun GA
14   JOHNS ISAAC Nicholasville KY 3rd Place KY MS State, Indy Nationals Champ
15   LEWIS BEAU Suffolk VA 4x VAWA state champ 2017 Dixie state champ 2018 War at the shore champion 2018 5th place Super 32
16   LUCCHIANI ANTHONY Lake Frederick VA 2019 VAWA Folkstyle State Runner-up 2018 VAC Holiday National ES duals AA 2018 VAWA FS/GR State Ch
17   MCARTHUR MADDOX Cumming GA 2019 GA State Champ, 3x GA State Finalist, 2018 VAC All American, 2018 AAU All American, 2x Dixie Al
18   PAOLUCCI VINCENT Crofton MD
19   PAYTON NATHAN Acworth GA 2019 Dixie Nationals Champion, 4th place at 2018 NHSCA, 2019 Wildwood All American, 2019 GA state fi
20   SHERLOCK EMMITT Harlem GA 2019 Dixie Champ, 2019 Ga Champ (3x), 2019 Pennway Champ (2x), Super32 2nd, VAC AA, 2019 Tulsa Natio
21   SLY CHARLIE Cramerton NC 1x Middle School Champion-2018; 1xUSA NC JR High State Champion-2019; 2nd place NCWAY State Champion
22   TOLIVER JORDYN MOYOCK NC
23   WELLS LUKE Palmyra VA 2019 Virginia (VAWA) State Placer
24   WHORTON BREYDEN Fairmont WV 6 x Youth State Champion (NC, KY, WV) NUWAY Nationals All-American WVYWA Middle School State Champ
25   WINN BRANDON Brockton MA 6th @ youth New Englands 2019

# Ms 85 Last First City State Seed Info
1   ALTMAN BRODIE Virginia Beach VA
2   BAILEY DEAKON Nichols NY
3   BINNI ANDREW Canonsburg PA 3rd Place in 2019 PA Junior High State Wrestling Tournament 1st Place in December 2018 Junior Power
4   BOLAND GAVIN Marlton NJ 3x USA NJ state place winner; 3rd 2018 War at the Shore
5   COLON CHRIS Wading River NY
6   CORTAZAR LUCAS Lynbrook NY NYUSA State Championship ,4th place 2019 NYWAY Long Island Regional 1st place 2019 Nassau County Y
7   CUNNINGHAM ASHER State College PA PA state placer 2019
8   DANFORTH NOAH Cumming GA 2019 GA State Champion, VAC All American, AAU All American, NUWAY All American
9   GIERE THOMAS Maylene AL Alabama State Freestyle Champ
10   HENAULT ZACHARY Lincoln RI 2018 and 2019 USA state champ, 2019 middle school state runner up
11   HORNE LUKE Ellsworth ME
12   JOYCE JACOB Harmony RI 2018 NHSCA Middle School All-American 2X RI Middle School State Champ 3X RI Youth State Champ 2
13   KENNEDY JAKE Atlanta GA 7 x GA state placer, Ga State Champ, 2019 State runner up, 2018 AAU AA
14   MANFREDI JOSEPH New Hyde Park NY 3 time NY state champ Super 32 champ 2 time runner up War at the Shore
15   MARINO A.J. The Woodlands TX Multiple time Texas state champ National tournaments All American Virginia Beach National duals F
16   MARKEY SEAN Bound Brook NJ NJ State Qualifier
17   MERINO VARGAS KENNETH Greensboro NC
18   MONTAPERTO RION Marvin NC NC USAW State Champion
19   MOOSE AIDAN Statesville NC
20   MULVIHILL BRENDAN New milford CT
21   MURRAY NOAH MOORESVILLE NC AAU AA, 3x Nc state champion
22   NAPPI AUSTIN North port FL
23   NGUYEN TYLER COLUMBUS GA
24   PARKER JACKSON Richmond VA
25   RANKIN CASON Spotsylvania VA
26   RIVERA ETHAN East Stroudsburg PA 2x Nuway Summer National Champion, War at the Shore Champion, Journeymen Classic 2nd, PA States 3rd,
27   SCHARTNER TYLER Saunderstown RI 3rd at middle school states this season also 3rd at USA states this season
28   SHERLOCK TYSON Harlem GA 2019 Dixie Champ, 2019 Pennway Champ, 3x GA State Champ, 2018 Wildwood AA, 2017 VAC AA, Nuway Southe
29   SPAHN JARED islip NY
30   TA NICHOLAS Herndon VA MAWA District 2019 3rd Advanced 93, 2019 VAWA Folkstyle States 4th 14 Under 87lb, 2019 VACW Wrestlef
31   TORRES HECTOR Manchester CT
32   WEAVER JAMES Dallas NC He only wrestled half of middle school season. The rest are from Aau and USA wrestling tournaments w
33   WIRTH LUKE Goode VA 2 time VAWA State Placer VA Challenge 2nd place 2019 2 Time AAU All American

# Ms 90 Last First City State Seed Info
1   (NO)PEACE JAY Goose Creek SC
2   ADAMS RAYMOND Merrick NY
3   AUSTIN BLAKE kill devil hills NC
4   BROWN JAKOB Virginia Beach VA
5   BURDSALL PATRICK Lynchburg VA 2X Virginia State Placer 2X Wrestlefest placer & Runner-up AAU Eastern Nationals placer
6   BURKE CHASE Shickshinny PA
7   CHANDLER MAC Vestavia Hills AL 3rd Seed Metro MS Tournament 2nd Place Alabama Superstate 2019, 1st Place 2018 Al. Super state 2nd
8   CIARFELLA GAVIN Batavia NY 6x NYWAY All State
9   DESENA JACK Pittsfield VT
10   DUKE PJ Patterson NY 6 x NYS Champ Tulsa Champ Reno Champ
11   DURAND BOYD Arlington VA Currently undefeated in Arlington County VA Wrestling
12   FAHRBACH BRAYDEN Mount Sinai NY USA NYS champ, Nyway state placer, 4x suff county champ
13   FARNSWORTH STONE Rumford RI N/A
14   FLOYD LANDON CHESAPEAKE VA
15   FONT FRANK Thonotosassa FL
16   FOSTER CHARLES Durhamville NY
17   FOWLER LOGAN Murfreesboro TN
18   HATHAWAY KIERAN Midlothian VA
19   HORTON DERRIK Paulsboro NJ
20   JAMES RJ Greensboro NC 7-3 at Vac duals 2 nc state champ Team ncway member 6-4 at I-64 duals 2 time Powerade state
21   KERN LEO Schnecksville PA 3rd place VEWL
22   LESLIE ALBERTO camden SC
23   MAIN CARSON Frederericksburg VA 2X VA State Champion, 4X VA State Finalist, 2018 MAWA Eastern Nationals 3rd, 2018 Powerade Runner-up
24   MOLINAR ELIJAH Ashburn VA 2019 Virginia State Champion 2019 Mason Dixon Champion (2X) Texas Novice State Champion Texas Roo
25   MORRIS JAYDEN HONEA PATH SC 2018 Freakshow, AAU Spring Youth
26   MURPHY COLE Taylorsville KY Placed 3rd in KY MS State
27   NEAL CALEB Virginia Beach VA
28   NEVILLS CHASE COPENHAGEN NY 2019 NYWAY 1ST LACE FINISHER
29   PUNZALAN ANDREW WESTON FL 2019 FAWA Folkstyle State Championships champion at 14U 90 lbs.
30   SILVESTRI GIANNI Owego NY 2nd in NY Sectionals, Multiple X NYWAY place finisher, Pop and Flo National Champion, Gene Mills Nat
31   VALENTIN JACK LONG BEACH NY 1st place NYWAY Regional State Qualifier @ Hofstra University
32   VANEGAS ELIAS Lynbrook NY
33   WASHBURN TYLER naples FL 3 time IOF state champion, 4 time fawa state champion, 2 time dixie national champion,2 time West Co
34   WIGGINS GAGE Sarasota FL
35   ZEPEDA DANIEL Gilroy CA State Champ, last year nhsca runner up, 2x reno champ, Tulsa kickoff & national runner up,Freakshow

# Ms 95 Last First City State Seed Info
1   ADAMS SETH Keene NH 3x NH state champ, 2x rundlet invitational champ, 3rd 2019 king of the mat
2   ALBERTSON JOEY Bath PA 4x PJW state qualifier 2x PJW state placer
3   ALYEA PHOENIX FRONT ROYAL VA VAWA_3rd place 98 lbs 14U -Mason Dixon _1st Champion 98lbs 14U/Intermediate -Lords of the Ring_2nd p
4   ARBOGAST BRYCEN Charlotte Court House VA 2nd VAWA state
5   BELLIS CADEN Candor NY
6   BELLIS LEVI Barton NY
7   BRANN RYKER Sunset UT 5th at Utah Youth Super State 2019 3rd at Utah Youth Super State 2018 2X District Champ 2X Beehive B
8   BURKETT KOBI New Paris PA
9   CULLEN KIERAN Freehold NY 33-5 Varsity record Class C - Section 2 champ Regional State Qualifier runner up
10   CUNNINGHAM HAYDEN State College PA 2nd in PA jr high state 2019
11   DE LA GARZA GENARO Enoree SC 1st in upper state 2nd in state
12   FAJERMAN BRANDT Huntersville NC 2X AAU National Champ, Multi-time NC State Champ, multi-time Dixie Nationals placer
13   FITZGERALD LIAM Lynbrook NY
14   GIBSON KYLE New Kent VA 2017 Va Duals Kids National 3rd 2017 SOVA league championships 2nd 2018 SOVA league championships
15   GIUGLIANO MIKE Miller Place NY 27-HS Varsity wins,HS-League Finalist, NYWAY-State Finalist, NY-USA-All-State
16   HARPER SAM Statesville NC
17   HOOD JASON North Scituate RI RI State Champ 3rd Place New Englands
18   HOXIE MATTHEW NASSAU NY looking to gain experience at this event.
19   KARAGIAS MATT Gastonia NC County champion/MVP
20   LAGASSE LUKE Coventry RI RI State Champ, Multiple RI State Place Finisher
21   LOPES MATTHEW DANBURY CT 5X CT STATE CHAMP, 2X New England CHAMP, 2ND FLO NATIONALS, 2X New England RUNNER UP AND 2X ALL AMER
22   LYFORD COY Randolph VT 6x Vermont State Champion, 8x Vermont State Finalist, 6x New England Qualifier, 8x All State Wrestle
23   LYNDAKER ANDRE castroland NY 37 varsity win, 4th in varsity state qualifier, NYWAY state placer.
24   MCISAAC CAGE Gardendale AL 1st place in county
25   MIRABAL MOSES Gilroy CA 5x California State Champ Reno World Champion
26   ORTH MASON ALEXANDRIA KY
27   PALMER KAMERON Foley AL
28   PARADICE LOGAN moultrie GA 2x state champ, 4x AA; runner up dixie nationals this year same weight
29   PERRY III ERNIE Bossier City LA 6X LA State Champ, Multiple X GRR placer, Multiple X Adidas Nats placer
30   PESCATORE TIMOTHY West Babylon NY NUWAY Winter Nationals - 4th NY-USA Wrestling Schoolboy Section XI Runner-up NY-USA Wrestling Supe
31   RAWLS OWEN Suffolk VA 2018 Dixie National runner up 4x State placer Va AAU state champ
32   RIGGS KARTER N. Scituate RI 6th place 2019 States
33   RUSSELL JOSEPH new milford CT
34   SERAFINI GINO Mill Hall PA 4th 2018 NHSCA MS nationals 3X PJW place winner
35   SHRIBERG EVAN Bayville NY
36   SMOOT ELIJAH Culpeper VA 2nd AAU States 1st Wrestlfest
37   WALDROP HUDSON Bessemer AL 6th place Dixie Nationals, 2nd place Interstate 64 Final 4, 4th place Southeast Regionals Greco, 2nd
38   WELLS JUSTIN JAMES Elk Grove CA 2xSuper32Finalist MultipleCaUsaStateChampion 4xScwayChampion
39   WISE CARTER Mercer PA

# Ms 100 Last First City State Seed Info
1   ALSTON LORENZO Asheboro NC
2   BOBOLA MATTHEW Franklin MA 2018 High School Varsity Sectional Champion
3   BRENNEMAN JACOB Accident MD 2018 MDWay and MSWA State Champion 3rd place Grand River Rumble Individual 4th place Powerades
4   CAREY BROCK Newton NC Multiple time State Champ. 2nd @ Youth Nationals.
5   CLOUGH JACK Watertown NY 8X NYS Place Finisher, 2019 NYS Champion, 3X NUWAY Nationals Place Finisher (2nd, 2nd & 3rd)
6   COLLOCA BILLY 11704 NY 2 time section 11 youth county champ southern regional Champ Varsity 29-9 3 rd place leagues
7   CRAPPS JAKE Cartersville GA 2019 GA State Champ, 2x state finalist, 3x state placer, 2019 TOA Southern Grind Champion, 2xTOA Sou
8   CRAWFORD CHRISTOPHER Beacon NY 1x New York State Champion ,3rd in section one, Mawa All American,Nyway All American
9   EBERLY MATTHEW Henrico VA 4X folk st champ,4x fs & gr st champ, Tulsa AA, Dixie champ
10   FORD NATHAN Mineral Wells WV 2x WV State Champ, OVAC Champ 2019, WSAZ Champ 2019, Jr Powerade 4th 2018
11   FREE CONNOR Gainesville GA
12   FREEZE DAVIS Mooresville NC 2nd Dixie Nationals, 1st Folkstyle SE Regionals, multi NC State champ
13   FULLER JONATHAN Rahway NJ 2nd NJ States 2019, 5th 2018 2018 Super 32 Placer, 2018 War at the shore Champ
14   GILBERT JONATHAN Richmond KY 1x KY state champ, 5thplace high school state
15   GRANAHAN DYLAN HUNLOCK CREEK PA
16   HENDRICKS WILL Anderson SC
17   HORTON ETHAN Eden NC 2nd AAU NC State
18   HOWELL MICHAEL GARRETT Oxford AL
19   JONES HUNTER HARRISBURG NC 2018 NC AAU State Championships - 4th, 2018 NCWAY State Championships - 4th, 2018 MS Honeybadger - 1
20   KOERNER TYLER Winchester VA
21   LANGLOIS RYDER New Milford CT 3rd Year Wrestler
22   LEVERICH KENNY Nesconset NY 6th NYWAY States
23   MARTIN KAYLEB Sackets Harbor NY
24   MCCULLOUGH ETHAN hahira GA 1st at conference 1st jv regional
25   MCCULLOUGH HUNTER hahira GA 2nd at conference 3rd at jv regionals
26   MERCHANT RILEY Aberdeen NC Middle school not much competition has wrestled for 9 years placed 1st NCWAY States 2017-18 place
27   MORRIS JOSEPH HONEA PATH SC 2018 Dixie AAU Spring Youth Winner, 9-1 Wildwood, 8-2 VAC, 8-2 Mcdonough, undefeated seasons 2017-20
28   MYERS HAYDEN COVENTRY RI 3x state champion 2x New England placer 3x MS placer
29   NICOLOSI BRENT Haverhill MA 2x MA State Champ, 3x NE placer
30   OGDEN COOPER West End NC
31   PELLICCI ANGELO Stamford CT CT.State champ new england runner up all American
32   POTTS BRADEN Tuttle OK 2018 Oklahoma state champion. 2018 Preseason National-4th place. 2019 Tulsa Nationals/runner-up. 201
33   REALL ANDREW North Scituate RI 2019 RI Middle School State Champion (100 lbs) 2018 First Place Mini-men Nationals NY 2016 CT Inte
34   ROE TYLER Sayre PA
35   SALOMON HUNTER Front Royal VA 1st JV Super Regionals/4Th VA State/3rd WSAZ
36   SHORE COOPER St Paris OH
37   SMITH TYLER Oak Ridge NC Conference Champion
38   SOLIS ADAM camden SC
39   STEWART CASPER Batavia NY 2018 NHSCA Middle School 4th 2019 NYSPHSAA State Qualifier 6x NYWAY All State
40   STOFKA THOMAS Virginia Beach VA 2x Virginia Beach Nationals Champion, Virginia State Open Champion, Wildwood All American, VAWA Stat
41   STORY TREY Newton NC
42   VANEGAS DYLAN Lynbrook NY
43   VIERRA NAMEEK Cranston RI State 2nd
44   YOUNG GAVYNN Belfast ME

# Ms 105 Last First City State Seed Info
1   BAGLIO JACKSON Midland NC 7x NC state winner, 2018 Super 32 6th place, AAU national winner
2   BISH COLE Fairmount PA District 9 1st place
3   BLEDSOE MICHAEL Norman Park GA
4   BONASERA THOMAS Wantagh NY
5   BOUYSSOU GABRIEL Hope RI 6x State champion, 2x New England champion, 2nd place USA Junior Open Championships, 3rd place War a
6   BRUSCINO JOEY Greensboro NC
7   BYERLEY BLAKE Auburn AL State runner up 2018
8   CHAMBERLAIN JOHN Brownville NY
9   CHAVIS DONOVAN Andover NJ NJ state finalist, Multiple NJ state placer, War at the Shore National Champion, 5th place at Tulsa
10   CODY BRANDON Longwood FL Two Time Florida State Champion 2019 Florida HS State Qualifier (Finished Top 8) 2018 Florida HS S
11   COELLO JAKE staten island NY
12   CURRAN RILEY Salem WV Four time WV JR. state place winner Three time WSAZ place winner Runner up WSAZ’s Four at Best
13   DALTON WESTON Pueblo West CO Super 32 Champion, Folkstyle Nationals Champion, Tulsa Kickoff Finalst/Runner-up, Tulsa Nationals 5t
14   DAVIDSON HAASE COOPER Kissimmee FL Multiple time Tulsa Placer
15   ECKERLE RYAN East Northport NY League Champion
16   FIERRO ZACK Hollister CA
17   FIGUEROA JAMES North Babylon NY
18   FISHER RYAN Moyock NC NCWay state Champion, Virginia open state runner up
19   GALLAGHER MAX Blue Point NY 2018 Ohio Tournament of Champions Champion, 2018 Super 32 placer,3x War at the Shore placer, New Yor
20   IBARRA ISREAL Eloy AZ Took 4th at state 1st at RMN Terminator 2019
21   JACOPS REX Austin TX 2nd at Lone Star Nationals, 4-2 at Preseason Nationals
22   KA'AIALI'I AKONI Waianae HI 2015 Triple Crown State Champion 2017 Hawaii State Champion
23   KLUTEY BARRETT Wilson NC 2nd ranked NCWAY 15u division wrestler.
24   KOLB ETHAN Benton PA 2019 PJW State Qualifier
25   KUFNER JOSEPH Massapequa Park NY All Conference Section 8 Varsity
26   LARKIN KYLER Gilbert AZ 2019 Middle School State Champion
27   LUNDQUIST DAVIN HAMILTON GA
28   MAPLE TALON SAN ANTONIO FL
29   MARSH WILLIAM Chesapeake VA
30   MCCULLOUGH TYSON hahira GA 2nd place conference AA Dixie 1st place JV regional
31   MCKEE NATHAN Walland TN
32   MINTO CHRISTOPHER Cape Coral FL Iowa national champ, 5x Florida State Champ Virginia national champ 2x Dixie national champ
33   MOORE CLARENCE San Jose CA U15 National freestyle champion, Freakshow HS elite champion, Super 32 5th, 2019 Tulsa Nationals U15
34   PETRIE DYLAN Copenhagen NY
35   REIFF DAVIS Birmingham AL
36   RIVERA ELIGH East Stroudsburg PA Pop and Flo Champion, Nuway Summer Nationals Champion, Super 32 3rd, War at the Shore 2nd
37   ROBERTS BRADY Parkersburg WV 8x Wv State champ, 2x OVC Champ, 2018 WSAZ Champ, 2019 WSAZ Runner up.
38   RYAN COLBY Glendale AZ Junior High State Champion
39   SERAFINI ROCCO Mill Hall PA 2019 PJW state qualifier
40   SPITZNOGLE HUNTER Fairmont WV 2019 WV State Champoin, 2x State Champ, 4x State Runner up, 2019 Mason Dixon Champoin and All- Amer
41   VANORDEN JESSE Wantagh NY All county varsity 4th freakshow 2018 NY freestyle champ
42   VOLPE FRANK Hauppauge NY 2018 NUWAY Summer Nationals Champion, 2018 War at the Shore 4th place, 2019 Varsity All-League

# Ms 112 Last First City State Seed Info
1   ALI KY-EL' Gywnn Oak MD Maryland State Runner up, Tyrant Duals, 8-1, MJWL Champion
2   BACCHIONI CHRISTOPHER Wayne NJ NJ State Champion, Flo Nationals Champion
3   BAH SULAYMAN New York NY
4   BARNS BRADY MONETA VA 4X VAWA State Placer, 4X AAU All American, VAWA FS State Placer
5   BELLINO CULLEY Canastota NY
6   BOLLMAN CALAN Osterburg PA Multiple MAWA National Place Winner; Multiple PJW State Place Winner
7   BUIRD AUSTIN Birmingham AL 2nd metro tournament, 1st place in Buc Brawl, 1st place in Berry invitationals
8   BURGER JACKSON Danville KY
9   DAMI BRANDON Canonsburg PA 4 x Pa state qualifier 7th place finish 2018Pa State tourney 5th place 2018 MAWA Eastern Nationa
10   DAROCY ROCCO Mars PA No recognizable state, regional or national titles
11   DAY BILLY Indian Harbour Beach FL
12   DOSSO VAKRAMOGO Bronx NY
13   FARLEY DONOVAN Grand Rapids OH
14   FILIP ANDREW New Hampton NY 2X Varsity NY State Section 9 Place winner. 2X NY State Youth Champ. NHSCA 8th Place 2018
15   FITE LOGAN Waxhaw NC 2018 State Champion, 2017 State Finalist,
16   FRENCH COOPER Flagstaff AZ AZ State Champion 2018-19 3rd Pl Western Regionals Pocatello, ID 2018
17   GABRIEL BODE New Richmond WI Hawkeye Nationals 4th place. Gopher Nationals 4th place.
18   GIOMPALO NICK Louisa KY Kentucky Middle school state runner up. Final ended 2-1 match Varsity 106 starter on high school st
19   GRANGER BRAYSON Lakeview OR District Champion, Southern Oregon Regional Champion and 6th Place Oregon Middle School State Champi
20   GRAZIER CHESTER Watertown NY
21   GREEN COLE FAYETTEVILLE NC
22   GREESON JUSTIN Whitsett NC
23   HAYS TYLER Bound Brook NJ
24   HIPWELL TYLER moore SC
25   HOLLAND GUNNER Kissimmee FL
26   HURLEY DEVON Bennington VT
27   LAMORTE NICHOLAS Rocky Point NY 2019 League Champion. 53 Career Varsity Wins
28   MASON HUNTER Greeneville TN 6x State Champ, Super 32 3rd, NHSCA 3rd,VAC 10-0 Wildwood 10-0
29   MCILWEE BRANDON virginia beach VA
30   MILES CARSON Elgin SC
31   MIZZELL BRODY Odenville AL
32   MORROW REM Benton PA
33   NORWOOD TRIPP Dallas NC 2nd Place AAU MS State Championships
34   PARKER DANIEL Ithaca NY 1st NYWAY Championships 113 2nd USA NY State Championships 7th NUWAY Championships 2018
35   QUEEN JASIAH roselle NJ
36   ROGGIE CALE smithfield VA 3x VAWA State Champion.
37   RYDER ZACK Westtown NY NY State Varsity Runner Up 2X NY State Youth Champ, 2nd Tulsa Nationals, 1st Reno
38   SAUNDERS DAVID Moyock NC 2 years wrestling
39   SCHAFER LATRELL Bonaire GA 2x Ga State Champ 2018 Tulsa Kickoff 4th 2019 Tulsa 2nd Dixie Nationals 3rd
40   SELLS MASON Murfreesboro TN 2019 TN State Champ
41   SMOOT KADIN Culpeper VA 2019 Virginia State Open - champion 2019 Virginia Super States - champion 2018 Virginia Beach nati
42   THAXTON MARCUS Westminster SC 3rd at SCYWA State
43   TIERNEY DANIEL Concord NC 2019 NCWAY State Champion 2019 NC AAU MS Champion 2019 AAU All American
44   TRIVETTE BRAY HARMONY NC
45   TURNER ZACHARY Fredericksburg VA
46   WALIZER GRIFFIN Mill Hall PA
47   WALLS SAIGE Sod WV 2x West Virginia state champ 8x state placer Nuway winter throne champ Multiple all American aw
48   WATERS ALEXAVIER Surry NH
49   WAY VANDAVIAN GOUVERNEUR NY
50   WILLIAMS GARRETT Chesnee SC 2018-2019 Middle School SC State Champion 114lb 2018 Dixie National American Crown 4th place All-Am
51   YANNUCCIELLO JACE East Setauket NY
52   YBARRA ELIJAH Aberdeen NC
53   ZINSER AIDEN Independence KY State Qualifier last 2 years.

# Ms 119 Last First City State Seed Info
1   ALFARO OSCAR San Jose CA 10 x State placer in CA, 7th place at the Northern California Tournament of Champions (2019), member
2   ANDERSON ANTHONY Dumfries VA 2019 VAWA State Placer for 120lbs,2019 MAWA district qualifier champion. 2019 PWCS Middle school re
3   AYERS MACON Goodview VA 2019 AAU ALL AMERICAN, 2018 FREESTYLE & GRECO VAWA STATE CHAMPION, 2 TIME AAU CHAMPION, VAWA FOLKSTY
4   BAMBINELLI DOMINIC hoschton GA
5   BOONE RYAN north beach MD
6   BRADY JAMES ELIOTT Manhasset NY
7   BROWNING EVAN Danville KY State qualifier
8   CAMPOS JADEN Virginia beach VA
9   CASTELLONE JOSEPH Johnston RI
10   CHACE ZACH Mercer PA
11   COLLINS JOSHUA Westminster SC
12   CONCEPCION KEVIN Miramar FL
13   CONDOMITTI DAGEN Danielsville PA 2x District XI champion 2X Schoolboy duals all american
14   DORAN ERIC Chesapeake VA
15   FARRELL SHEA topsham ME
16   FIELDING BROGAN APO AE ZZ Wrestles for the Department of Defense Moral and Welfare League and Freestyle for a Local German Clu
17   FOX DYLAN Stuart FL Florida State Champ 2019 125lb. Middle School Division
18   FULLMER REED Wayne PA 4th PA Jr High States; Medalist at VAC and Tyrant, Silver Pool
19   GASSAWAY SHAWN North Bennington VT 3rd in states
20   GINTER JEREMY Toledo OH 5x state finalist 3x champ Philo champ 4th at freakshow
21   HALAL RILEY UNION NJ TULSA KICKOFF CHAMP, TULSA NATIONALS 3RD, 3X FREESTYLE STATE CHAMP, NORTHEAST REGIONAL CHAMP, 3RD NJ
22   HEPNER SHANE Reno NV 6th place at 2019 Salt Lake Slam 3rd place at 2018 Sierra Nevada Classic 3rd place at 2018 Beehive
23   HOLCOMB BRYCE Point Pleasant WV
24   HOTCHKISS NATE Simsbury CT 2nd place CT States , 2nd place New Englands
25   HUDSON HENDRIX Charleston WV
26   ICE CAM Wilbraham MA 2019 MA MS State Champ, 2018 Bay State Games Champ, 4th at the New Englands
27   JARDINE XAVIER Virginia Beach VA
28   KAUFFMAN WYATT Batavia NY Section V Class A 4th
29   LE RUBEN Nashua NH New Hampshire State Champ 2018(112lbs), 2nd in State 2019(130lbs)
30   LIM TYNAN New Milford CT
31   LOCKHART COOPER Haymarket VA
32   MARCHESSEAULT PRESTON Johnston RI 2 x 1st in RI state competition and 3rd in New England competition.
33   MILLER CHASE Salem VA First time at a National
34   MURRAY ELIJAH MOORESVILLE NC Nuway National champ, AAU national champ, 6x NC state champ, wildwood AA
35   NELSON TYLER Buford GA 2018 ga state champ 2017 ga state champ 2016 ga state champ 2014 sc state champ 2012 sc state ch
36   PENA SANTIAGO Sterling VA
37   PROFFITT BRITTON Powhatan VA
38   RAGLAND TRACE Quinton VA 2019 120lb Virginia state champ
39   RIDGEWAY KAMERYN High Point NC
40   SEALEY JOE Highpoint NC AAU national champion, Nuway national champion, 12 time AAU and nuway all American
41   STORM TRISTAN VIRGINIA BEACH VA Seated 3rd- Virginia Beach Middle School City Tournament
42   STUBBS ADRIAN Lakeiview OR NA
43   THEILACKER RONALD Cocoa FL
44   TILLMAN JAQUWAN camden SC
45   UNGER MAX Montvale NJ
46   WASHINGTON MARLEY Roswell GA 1x TOA Southern Grind Champ, 1x Georgia state placer.
47   WRIGHT GAGE Mineral wells WV 9x wv state champ 12x finalist, 3x Ohio toc champ, 9x national champ, 2x ohio valley conference cham
48   YATES LUCAS goochland VA NAtional Qulaifier Prep School 4th in State for Prep School 2nd at Super States VA

# Ms 127 Last First City State Seed Info
1   BERTRAND JOEY Dunwoody GA 14u-2018 3rd 115 lb Georgia State Championship 14u-2019 2nd 135 lb Georgia State Championship
2   BIGGS EPHRAM Eden NC
3   BIRTCHET ZANE Hickory NC 2019 AAU National Champion 2019 North Carolina AAU State Champion 2019 NCWAY State Champion 2019
4   BOURJEILI KHALIL New Milford CT 2019 WILDWOOD ALL-AMERICAN, 2019 CT STATE CHAMPION 130LB, 2019 NEW ENGLAND CHAMPION 130LB
5   BROWN ELIJAH Fairview NC
6   CARRINGTON OWEN Birmingham AL
7   CERVANTES KEVIN gainesville GA
8   CLARK GUS Greensboro MD 2018 MSWA States 5th; 2018 3rd AAWL A County; 2018 4th MD Jr. States; 2018 5th MAWA South Region; 20
9   DUPILL COLIN Stafford VA VAWA2019,2017champion, #28 Flo P4P Junior High Bigboard,USJOC 3rd,OK JH States2nd 2018, Liberty Nati
10   ELLIOTT ALESSANDRA Staten Island NY 0
11   FLOWERS RUSSELL Moultrie GA 3rd place state 2019
12   GELLER JONAH Liverpool NY NYSPHSAA Section III class AA, 3rd 2018 NYWAY 13u 1st
13   GOODWIN ANDREW INDIANAPOLIS IN
14   HENDRICKS OWEN WOODRUFF SC
15   HOOVER GRANT Lancaster PA
16   JONES XAVIER Greensboro NC
17   JORDON PATRICK Warrenton VA 2019 and 2018 VAWA Champion 2018 Super 32 Runner Up 2018 MAWA champion 2018 3rd Place War at the
18   KINCAID SAMMUEL China Grove NC
19   KOHOUT CADEN Canfield OH
20   KUHAR COLE frederick MD
21   LEMONDS WADE-THOMAS camden SC 2019 South Carolina 126lb middle school state champion 2019 state tourney Mow.
22   LOCKLEAR DYLAN camden SC
23   LOPEZ JONATHAN Greensboro NC
24   LUPINACCI MAX Yorktown Heights NY
25   MCCARTHY DANIEL Glendale AZ 3rd in State Freestyle 2018
26   MCHOLAN ANDREW Perryville KY
27   MEDEIROS DEVIN Barrington RI 2019usa kids champion 2019 130 lbs2nd place RI middle school states Placer 2019 new England’s
28   MOORE KYLE Miller Place NY
29   MUTH LANDON Walnutport PA 2x PA District 11 JH Champion
30   NECULA EMIL Marietta GA Tulsa KickOff 2018 runner up. GA state champ 2019.
31   NORRIS TYSON Fletcher NC
32   PARDO KEN Bronx NY
33   REIS KOLTON Youngsville LA 1st place at Louisiana USAW State Cadet (16U) 2019 132lb, 1st place Louisiana JH State 132lb, 3rd an
34   SCHRECK BRIAN Miller Place NY
35   SELLERS DALTIN TOWNSEND TN
36   SHELLEY EASTON High Point NC My house nationals all American Dixie youth nationals runner up
37   SIMCOE MADDOX Tiffin OH Va Beach All-American 8-2 record, Toledo Middle School Duals All-American 8-2 record, OAC runner up,
38   STEELE BLAKE Haskins OH
39   STONE DEVIN Smiths Station AL Won the Alabama middle school sate. Qualified for second in the Alabama high school south region.
40   TAYLOR JAKE Simpsonville SC 3rd Place Greenville County Championships
41   THAXTON DAMEIN Westminster SC 2nd at State
42   THOMAS JR. MICHAEL Lynchburg VA
43   TIMMONS CONNOR Katy TX Texas State Champion

# Ms 135 Last First City State Seed Info
1   BARRETT MAXWELL St. Cloud FL
2   BOSSIE LEIA Douglasville GA
3   BRAWLEY JASON Conover NC
4   CAZIER CHARLES Wilmington NC
5   COMFORT RYAN Powell TN 3rd in 2019 TN AAU State Championship
6   CRISPELL NATHAN Benton PA 5th place 2019 pjw state wrestling championships.
7   CROWE JAYCE Danville KY
8   FAGER MANA Clearfield UT 4th in Utah Youth Super State 2019 7-9th grade 135lb
9   IWANICKI RAWSON Andover MA 2018&19 MA State Champ, 2018 OH TofC 3rd, 2019 Wildwood & 2018 VAC 9-1 All American, New Englands
10   JOHNSON AARON Sandgate VT 2 time vt state middle school champion
11   KINCAID GABRIEL China Grove NC
12   LASKEY GRANT Valdosta GA 4th place kids state 2016
13   LAWRENCE NOAH Chesapeake VA
14   LELLA RYAN west islip NY Suffolk youth county 4th place 2017
15   MAYES GLENN Sturgis KY 2nd place finisher at 2019 Kentucky Middle School State Championship
16   MITCHELL HARRIS Vestavia Hills AL Won metro tournament, second place in battle of bama, second place in Berry invitationals, second pl
17   OGBURN JAMES dinwiddie VA
18   PALACIO JOSHUA West New York NJ 3rd at NJ states, 4th at 2018 War At The Shore Nationals, 3rd At 2018 MAWA nationals
19   POE HOKE Jefferson GA New Mexico Nationals Champion, placed 2nd in State Championships
20   PRICE JEREMIAH State Road NC 2019 Wildwood All American, 2018 VACW All American, 2018 Runner-up AAU Spring Youth Nationals, 201
21   SCHROEDER REID Huntingburg IN Past youth folkstyle state 3rd and 5th place Past Addidas Nationals 3rd and 4th place
22   SIMPSON D'VONTE Gwynn Oak MD
23   SINGLETON BISHOP Pike Road AL
24   SPAKE CADE Gaffney SC 3rd in state middle school championship
25   STEPHENSON JOSHUA Linden NC
26   TAYLOR AUSTIN MOYOCK NC Placed 3rd in VA State Open
27   WALDEN DANIEL nashville GA
28   WEEKS AUSTIN Aylett VA 2nd in State 2019, 1st @ I-64 2018
29   ZBORAY ZACH Huntington NY

# Ms 142 Last First City State Seed Info
1   BLACKLEDGE SETH Boone NC
2   BRANHAM SETH Pelham AL Two time Southern Conference Champion, Two time State Qualifier, Top 8 State 2019
3   BURBURIJA BRIAN CLEARWATER FL FLORIDA (FAWA) STATE CHAMPION
4   CHAFFIN JUSTIN Pleasant Garden NC
5   CUNNINGHAM ROBBY Miller Place NY Robby wrestled all year in JV normal schedule and Varsity tournaments. He took 2nd place in the NYWA
6   DONATELLE VINCENT Nokomis FL
7   FERRELL PARKER Blacksburg VA 2X VA State Champ Triple Crown Winner
8   GUE DUSTIN Middletown VA
9   HAGEDORN DAKOTA Morgantown WV 2X WEST VIRGINIA STATE 2018-2019, 2ND POWERADE, 2X WSAZ CHAMPION 100 MIDDLE SCHOOL PINS
10   HODGE NOAH DALLAS NC
11   KELLEY GABE Belfast ME
12   KINCAID MASON China Grove NC
13   LOMBARDI ANTHONY Fairfield NJ
14   MANNELLA ANTHONY Macon GA 4 time GA State Champion, VAC Gold Pool 9-1, Dixie Nationals Champion
15   MCCRAY DAVONTE camden SC
16   NORMAN LORENZO Bound Brook NJ 3x NJ State Champ, 2018 Super 32 Runner Up
17   PHILLIPS BRYCE Fredericksburg VA 2nd VAWA states 2019
18   RANDALL HUNTER Saint Paris OH 2018 Ohway State 7th 2019 OAC Qualifier
19   RICHMOND KYLE Alexandria KY
20   RODRIGUEZ JR JASON Jacksonville NC
21   SHAW CONNER Pulaski NY
22   SWEETMAN DAVID Gilbert AZ 2019 AZ Folkstyle State Champ 4X US All American
23   TAYLOR LANDON Lehigh Acres FL AAU All American National Champion 1st Place FAWA JV Folkstyle State Champion FAWA Middle School
24   TEEL LAMAR Morehead City NC
25   VIAR MICHAEL Lynchburg VA
26   WATERS ZOE Surry NH

# Ms 154 Last First City State Seed Info
1   BANKS NICHOLAS Silver Spring MD #3 Maryland State 9-1 tyrant duals
2   BROTHERS JR. ERICK Wheeling WV 5x WV Youth State Champion, 9x WV Youth Finalist, 1x TOC Champion, 1x Flo Nationals Champ, 2x Jr OVA
3   BURGESS GAGE canandaigua NY NYWAY state champ @ #155 D9
4   BURNS BRODY HICKORY NC
5   CORDIO JOSHUA Lancaster MA Super 32 placer NUWAY Winter nationals champion 3X New England Champion (including this year) 7X
6   FRICCHIONE AJ westtown NY 5X NYS Champion, 2019 Tulsa placewinner, 2019 Dixie National champion, 2019 Nyway placewinner
7   HERRERA GREGORIO Immokalee FL AAU All American Youth Nationals Placer Undeafted at 2019 IOF Hunger Games MS Dual 1x All Americ
8   JONES HUNTER Trussville AL
9   JOYCE DOMINIC North port FL
10   KNIGHT AIDEN Bessemer AL 20 pins
11   LOPEZ MIGUEL Greensboro NC
12   MORRIS AYDEN Parkersburg WV 3 time WV state champ, place 8th at Super 32 in 2018 at 145lbs
13   PHILLIPS BRAYDEN SUGAR HILL GA 2018 Dixie Nationals runner up. VAC all American. 2019 ga State placer. 2019 Battle of the belt cham
14   SCAMMEL IAN grundy VA
15   SCHOFFSTALL TOBY Evington VA 2nd Place 2019 Virginia State Championships; season record of 48-4 with 40 pins
16   WILLIAMS DYLAN Troy OH

# Ms 165 Last First City State Seed Info
1   ALVAREZ OMAURY Acworth GA 6x AAU Spring Nationals champ, 7x GA state champ, 2019 Wildwood AA
2   BALDRIDGE ELISHA Big Prairie OH
3   BOBERSKY JACOB Benton PA
4   CAMBELL RYAN grundy VA
5   EPPERLY JACOB Ashland VA VACW Wrestlefest 2d VAWA States 6th VACW Super States 1st
6   FRAZIER ANDREW New Bern NC Middle school state champion for North Carolina USA wrestling at 162. Conference champ at 170. Place
7   GALLO ETHAN Slate Hill NY Varsity Wrestler NYS Section 9 Runner up. 2X NY State Youth Champ
8   GONZAGA ELIJAH New York NY
9   HAUCK ZACHORY Birmingham AL
10   LAMEY JACK Vestavia Hills AL 2019 AHSAA 7A State Qualifier, 2 Year HS Varsity Starter, 5X Youth State Champ, multiple time placer
11   MISRA ANSH Suwanee GA 4th Place in State of Georgia in 170 lbs 14U
12   MITCHELL WILLIAM Baltimore MD MSWA State Champion, MJWL Champion, Maryland State Junior League Champion Runner up
13   ONELLO JUSTIN Closter NJ NJ State Champ
14   PICKERING KYLE windsor CT 2x New England Champion, 3x CT Youth state champion, All-American
15   RHODES GEORGE Galloway NJ 3rd nj states
16   SOLIZ ZACK Jacksonville NC
17   SYKES ANDREW Vestavia Hills AL
18   THOMAS SKYLAR birmingham AL
19   WOODS LEVI Belfast ME

# Ms 180 Last First City State Seed Info
1   CANAVAN JASON Keene NH one time new hampshire state champion, one time king of the mat champion, one time new england place
2   CASTO NOAH Widen WV 2 time toc champion 2016,2018 Wv jr state champion 2019 Wvywa state champion 2019 Wsaz champion 2
3   COLBERT BRADY Manassas VA Super 32 Champ, Tulsa Runner-up, Dixie Nationals Champ, 2x State Champ,
4   GARIBALDI GABRIEL WHITE PLAINS NY HIGHSCHOOL VARSITY WRESTLER ( WHILE IN 8TH GRADE) 3RD PLACE NEW YORK STATE MIDDLE SCHOOL HIGHSCHOO
5   HARRINGTON TREVOR Sidney NY 2017 NCWAY Champion
6   HEMPHILL LARON great neck NY
7   LIPSCOMB JOSIAH Washington WV WV State runner up
8   MCLANE ZANDER Commerce GA
9   NOLFO VINCENT Fuquay-Varina NC
10   STRANGE WYATT Marion IN
11   SUNDERLAND OWEN Chester UT UT !st at Utah Super State and At state 2019
12   THIBODEAU BENJAMIN Moyock NC
13   VILLALOBOS NACER Manhasset NY
14   WINNER DUSTIN piqua OH 6th OAC state tournament

# Ms 230 Last First City State Seed Info
1   BOWSER NICHOLAS Hubbard OH 3rd Place OAC MS 2019, 2019 Freakshow LAS 12u champion, Freakshow LAS 15u 3rd
2   BUSHEY CONNOR west chazy NY placed 2nd in section 7(NY) @ 285(varsity)
3   CASTOR OWEN Keene NH 2 x New England regional champion. 2018 byway national runner up 2017 nuway nationals 4rth place, 2
4   CLARK OWEN Newton NC
5   GARDNER NOLAN New Bethlehem PA
6   HALL CARSON Ranburne AL 1st place: Liberty Nationals,Dixie Nationals, West coast Nationals. Alabama free style and Greco C
7   KLUGH JEFFREY Grandy NC
8   KNIGHT KEVIN BRIDGEWATER VA
9   MADOLE DRAKE Arlington TX
10   MARTIN CAPRI Bronx NY
11   MAY CARTER Beaufort SC
12   MCNEELY GUNNAR Orange Beach AL
13   MENDOZA JOSHUA Hampton VA VAWA State Runner up, AAU State Champion,4th place Wrestlefest, 5th place JV @ Godwin Mills,
14   MOORE GABE Arlington TX
15   MULLEN JIM kearny NJ 5x nj state champ undefeated at vac,mcdonogh,tyrant,wildwood, schoolboy nationals
16   SANDERS NATHAN Statesville NC 2nd place 2019 NC AAU State Chapionship
17   SCHLETT AIDAN Glen Rock NJ placed 3rd in states
18   SCOTT JACOB Carlisle PA Pennsylvania Junior High State Qualifier 5th Place at Trojan War Tournament first at Hamburg Tourn
19   SKEEBEY JAYDEN Fletcher OH 2 time OAC qualifier 2 time OAC district placer
20   TAYLOR MITCHELL Vestavia AL
21   WATSON RAY MOORESVILLE NC
22   YOUNGBLOOD HUDSON Birmingham AL 02/02/19 Metro South Wrestling Championship 4th Place 205lb. 01/12/19 Buc Brawl 1st Place 205lb. 0